Komposztálj velünk, ha iskolás vagy! - összefoglaló
Lezajlott a Füvészkertért Alapítvány és a Szamóca Kiskertész Tanoda közös programja a "Komposztálj velünk, ha iskolás vagy!”, mely a Fővárosi Környezetvédelmi Alap támogatásával valósult meg.
A program előkészítési szakaszában az résztvevő osztályok kiválasztására rajz és esszépályázatot írtunk ki. A pályázatot a legnagyobb országos pályázatfigyelő portálokon hirdettük (pályázatmenedzser, pályázatfigyelő, forrásfigyelő) elküldtük tankerületeknek és iskoláknak, valamint önkormányzati újságoknak, hírportáloknak.
A pályázatra nagyon sok szép, érdekes alkotás érkezett, melyek tükrözik a komposztálás lényegét, folyamatát, és fontosságát. Rajzok, esszék és még installációk, művészeti alkotások is készültek. Az alkotások a honlapunkon: www.gyerekkertesz.hu oldalon megtekinthetőek.
A osztályok egy gyakorlati kertészkedős/komposztálós foglalkozáson vettek részt a Füvészkertben, ahol megismerkednek a komposztkészítés folyamatával, fontosságával. Az elsajátított ismeretek ellenőrzésére, a foglalkozás végén egy kvízt töltöttek ki a résztvevő diákok.
Az osztályok fogadása 2016. április 15, május 30. között előre egyeztetett időpontban történt. A foglalkozás az ELTE Füvészkertben zajlott, ahol erre a célra három komposztáló keret került kialakításra.
A komposztálókhoz egy információs tábla lett kihelyezve, mely a résztvevő osztályok pályázatra beküldött alkotásaiból készült. A tábla tartalmazza a komposztkészítés alapszabályait: mit komposztálj, mit ne komposztálj, hogyan komposztálj, miért komposztálj és mire használhatod az elkészült komposztot. Az információs tábla állandó jelleggel, a Füvészkertben marad, ahogy a komposztálók is, így a látogatók körében is népszerűsíti a komposztálást, felhívja a figyelmet a komposztálás fontosságára.
A komposztálós foglalkozás keretében a diákokkal első lépésként megbeszéltük, hogy ők mit tudnak a komposztálásról, van-e komposztáló az iskolában és ha van akkor mit is tesznek bele. Második lépésként kiválogattak egy kupac szemétnek tűnő tárgy közül azokat, amik komposztálhatóak (karton, papír, ágak, gyomok). Kosarakkal, vödrökkel felfegyverkezve, a komposztálók felé vezető úton összegyűjtöttek mindent, amiről azt gondolták, hogy bekerülhet a komposztba. A komposztálók felé vezető úton érintettünk olyan növényeket, mint a dió, hogy megbeszéljük, hogy a diófa levele komposztálható-e. A komposztálóknál megnéztük a kosarak tartalmát, amit gyűjtögettek, és megbeszéltük, hogy mit, és hogyan dobhatják be. Felaprítottak minden nagyobb gallyat, ágat, kartont, papírt és elkezdték rétegezni. Először bedobták a szénben gazdag barna réteget, melyre egy nitrogénben gazdag zöld réteg került. A komposztálókeretek a Füvészkert azon a részén lett elhelyezve, ahol eddig is komposztáltak már a Füvészkert dolgozói, így lehetőség volt a kész komposzt megtekintésére és rostálására. A diákok így minden folyamatot végigcsinálhattak: gyűjtöttek, aprítottak, rétegeztek, kevertek, rostáltak..
Megvizsgálták, hogy kik laknak a komposztban: földigiliszták, százlábúak… látták, hogy mennyire fontos, hogy a komposztáló érintkezzen a talajjal, hogy ezek a hasznos talajlakók beköltözhessenek, segítsenek a komposztkészítésben.
A foglalkozás végén a kész komposztot termőfölddel keverték és magokat ültettek bele. Tőzegcserepekbe (ami ugyancsak lebomlik) zöldség és virág magokat ültettek, amiket hazavittek, hogy otthon neveljenek fel, hogy lássák saját munkájuk eredményét. Az interaktív foglalkozásról élményekkel, ismeretekkel és beültetett cserepekkel tértek haza. A diákok nagy élvezettel végeztek minden munkát. A nagy kedvenc a rostálás volt, melyért sorban álltak, de ugyanolyan lelkesedéssel aprítottak, rétegeztek, kevertek. A hazavitt növénykék gondozást igényelnek napi szinten. A növények ápolásával tovább él bennük a programon megszerzett élmény, tudás. Ha egész nyáron locsolgatja a virágot, vagy a futóbabot, biztos örökké emlékezni fog, hogy mire is használható a komposzt.
A foglalkozás végén a diákok kitöltöttek egy kvízt, mely összefoglalta és ellenőrizte a megszerzett ismeretanyagot. A jól teljesítő osztályok oklevelet is kaptak, és megkapták a Füvészkertbe kihelyezett információs tábla nyomtatott változatát, melyet kitehetnek az osztály falára. Az információs tábla a komposztálási alapszabályokat tartalmazza. Az alapszabályok egyszerűek: fontos betartani, hogy mit lehet, és mit nem lehet komposztálni, aprítani kell (5 cm-nél nagyobb darabok ne kerüljenek a komposztba), rétegezni kell, keverni kell és nedvesen tartani.
Néhány résztvevő osztály véleménye:
„A program nagyon jó volt, gyakorlatorientált-aminek a gyerekek szerves résztvevői voltak és ezt nagyon elvezték. A program végén a kis ajándék külön meglepetés volt. Köszönjük!!”Dr. Török Béla Óvoda, Ált. Isk, Spec. Szakisk.,EGYMI és Kollégium 7. osztály
„Nagyon jól éreztük magunkat a programon. Még egyszer nagyon szépen köszönjük, hogy ott lehettünk!”Wesley Kincsei Ált. isk.
„A 6.C osztályos tanulók rajzoltak a „Komposztálj Velünk” Szamóca tanoda által kiírt pályázatra.
A komposztálás folyamatát, illetve a komposztálható hulladékokat kellett megjeleníteni egy közös plakáton.
A nyeremény egy interaktív tanóra volt a Füvészkertben. Diákjaink lelkesen gyűjtögettek, daraboltak, szitáltak, rétegeztek, egyszóval, megtanultak komposztálni.
Végezetül a kész humuszba magokat ültettek, amit emlékül hazavihettek.
Nagyon hasznos gyakorlati óra volt, köszönjük! „ Molnár Ferenc Magyar–Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
Amennyiben tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel, és kövessd Szamócát a Facebookon. vagy iratkozz fel hírlevelünkre.
Osszátok meg velünk kertészkedős tapasztalataitokat, képeiket a saját kézzel nevelt növényekről, hogy követendő példát mutassatok kortársaitoknak, a SZAMÓCA KISKERTÉSZ CSOPORTBAN.
Várjuk képeiteket, kérdéseiteket. A kérdésekre igyekszünk mihamarabb válaszolni.
Jó kertészkedést! Szamóca
Gyerekeknek, felnötteknek kertészkedős termékek a Szamóca Boltban.
Hírlevélre feliratkozás:
Szemléletformálás a Füvészkertben 2020 összefoglaló
Szemléletformálás a Füvészkertben program iskolásoknak 2020
Szemléletformálás a Füvészkertben 2019 összefoglaló
Szemléletformálás a Füvészkertben 2019
Szemléletformálás a Füvészkertben 2018- összefoglaló
Szemléletformálás (komposztálás, kertészkedés) a Füvészkertben, program iskolásoknak
Komposztálni Budapesten is lehet! összefoglaló 2017
Komposztálás iskolásokkal
Komposztálni Budapesten is lehet
Komposztálj velünk, ha iskolás vagy! - alkotások
Komposztálj velünk!
Szamóca Kiskertész Klub a Füvészkertben
egyéni jelentkezőknek
Növényismeret, növényültetés, alkotás
Időpontok 2024
Színes ősz programsorozat
2024. szeptember 14. szombat 10.00 és 11.15-től ELMARAD!
2024. szeptember 28. szombat 10.00 és 11.15-től Színes bogyók- Jóbogyók és rossz bogyók.
2024. október 12. szombat 10.00 és 11.15-től Színes levelek - festő növények
2024. október 26. szombat 10.00 és 11.15-től Színes Halloween- Boszorkányok növényei
2024. november 9. szombat 10.00 és 11.15-től Színes magok - Libás nap
2024. november 23. szombat 10.00 és 11.15-től Színes advent
Minden foglalkozásnak más tematikája lesz, más növényeket ültetünk!
Jegyek, bérletek vásárolhatóak a készlet erejéig.
A felnőttek belépőjegyet kell váltsanak a Füvészkertbe, a portán.
Foglalkozás helyszíne: Szamóca Kiskertész Tanoda, ELTE Füvészkert.
A programok változhatnak!