Ültessünk csicsókát
A csicsóka (Helianthus tuberosus) a napraforgó közeli rokona, hasonlít is hozzá, ám méretei jóval kisebbek.
Magyar nevét a csúcs szóból eredeztetjük, amely kifejezően érzékelteti gumóinak göcsörtös formáját. A több nyelvben is használatos "topinambur" elnevezést a "Topinambas" amerikai indián törzs nevéből származtatják. Angol elnevezése valamilyen oknál fogva “jeruzsálemi articsóka”, pedig se Jeruzsálemhez, se az articsókához nincs köze az Észak-Amerikából a 17. században Európába érkezett csicsókának.
Bár késő nyáron szép sárga virágokat bont, mégsem ezért kerül elsősorban a kertekbe, hanem ehető és gyógyhatású gumójának köszönhetően, amely sok értékes, könnyen emészthető anyagot tartalmaz. Nagy értéke, hogy a benne található szénhidrát nem keményítő formában, hanem inulinként van jelen, ami gyakorlatilag emésztetlenül halad át a szervezeten, de édes ízt és kellő energiatöltetet biztosít. Cukorbetegség esetében az inulin mint szénhidrát-energiaforrás a vércukorszintet tartós fogyasztás esetén sem emeli. Metabolizációjához nincs szükség inzulinra, sőt az inzulinfüggőséget is csökkenti, s megkönnyíti a vércukorszint beállítását. Miközben áthalad a bélrendszeren, az abban megtalálható védő baktériumokat (probiotikumokat) táplálja, így immunerősítő hatással is rendelkezik. Szív-és érrendszeri betegségek esetében is javallott a fogyasztása, ezenkívül az elhízás veszélyét is csökkenti. Ásványi anyag és vitamintartalma sem elhanyagolandó: jó kálium-, kalcium-, magnézium-, foszfor-, cink-, valamint C-, B1-, B2-vitamin és béta-karotin forrás.
Eledelként fogyasztható nyersen, salátákban, párolható, főzhető-süthető, kifacsart levéből turmixital nyerhető. Tápszer, illetve pótkávé is készíthető belőle.
A csicsóka kiváló biónövény, amely jó szárazságtűrő, és kevés gondozást igényel. Szinte mindenütt kihajthat, de gyommentes földben fejlődik a leggyorsabban. Jó hidegtűrő, gumói a földben áttelelnek, a nagy fagyokat (-25,-30 °C-ot) is kibírják. Gumóinak ültetési ideje októbertől május elejéig tart, de a legjobb a március végi időzítés. A földből kiásott gumókat ajánlatos rövid időn belül új helyükre beásni, mivel a vetőgumó könnyen megfonnyad. Ültetési mélysége legalább 6 cm legyen, de ne több 10 cm-nél, a tőtávolság lehet 30-60 cm is. Mivel gyengébb talajokon is megél, lehet a kertnek olyan részébe telepíteni, ahová igényesebb növények nem kerülhetnek. A frissen telepített csicsóka kihajtása lassú és egyenetlen, később a növekedés felgyorsul.
Koraősztől kezdődően szüretelhető, de ajánlatos mindig csak annyi gumót kiásni, amennyi néhány napon belül elfogyasztható.
Képek forrása:
Amennyiben tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel, és kövessd Szamócát a Facebookon. vagy iratkozz fel hírlevelünkre.
Osszátok meg velünk kertészkedős tapasztalataitokat, képeiket a saját kézzel nevelt növényekről, hogy követendő példát mutassatok kortársaitoknak, a SZAMÓCA KISKERTÉSZ CSOPORTBAN.
Várjuk képeiteket, kérdéseiteket. A kérdésekre igyekszünk mihamarabb válaszolni.
Jó kertészkedést! Szamóca
Gyerekeknek, felnötteknek kertészkedős termékek a Szamóca Boltban.
Hírlevélre feliratkozás:

Körömvirág

3+1 tanács a kerti szegfű gondozásához

Minden amit a kaktuszok gondozásáról tudni érdemes

Jóbogyók és nem jóbogyók (mérgező és ehető bogyók)

Kell-e dió, fiú?

Eperfa

A természet kertjében

Virágzik a bodza

Olajág

Varázsolj virágos rétet!
![Napos tájak lakomája [3]](/img/transparent.png)
Napos tájak lakomája [3]
![Napos tájak lakomája [2]](/img/transparent.png)
Napos tájak lakomája [2]
![Napos tájak lakomája [1]](/img/transparent.png)
Napos tájak lakomája [1]

Szerencsehozó növény- "Csillagrúd"

"Húsevő" avagy rovaremésztő növények

Zöld spagetti- vesszőkaktusz

Érdekességek orchideákról kis kertészeknek

Orchideák

"Húsevők" vagyis rovaremésztő növények gondozása

Papaja nevelési tanácsok

Sivatagi felfedező kis kertészek
Szamóca Kiskertész Klub a Füvészkertben
egyéni jelentkezőknek
Növényismeret, növényültetés, alkotás
Időpontok 2025
Télen BELTÉRI foglalkozásokat tartunk, a Tankert melletti üvegházban!
2025. március 8.szombat 10.00 és 11.15 Kikelet kereső
2025. március 22.szombat 10.00 és 11.15 Csicseriborsó, bab, lencse...
2025. április 12. szombat 10.00 és 11.15 Nyuszik kedvence
2025. április 26. szombat 10.00 és 11.15 Virágos kincskereső
Minden foglalkozásnak más tematikája lesz, más növényeket ültetünk!
Jegyek, bérletek vásárolhatóak a készlet erejéig.
A foglalkozásra jegyet csak a résztvevő gyerekeknek kell venni. A gyereket kísérő felnőttek belépőjegyet kell váltsanak a Füvészkertbe, a portán, a pénztárban.
Foglalkozás helyszíne: Szamóca Kiskertész Tanoda, ELTE Füvészkert.
A programok változhatnak!